Filmová adaptácia knižného bestselleru Jerzyho Kosińského Pomaľované vtáča (The Painted Bird, 1965) sa dostala do užšieho výberu na Oscarov. Päť finálnych nominácií v každej kategórii vyhlási Filmová akadémia 13. januára.
Koprodukčná dráma Pomaľované vtáča (Nabarvené ptáče) režiséra Václava Marhoula sa do výberu desiatich snímok prebojovala v konkurencii 93 filmov, ktoré vznikli v roku 2019.
Okrem Pomaľovaného vtáčaťa, je na shortliste francúzsky film Bedári (Les Misérables), v réžii Ladj Ly, juhokórejská dráma Parazit (기생충) režiséra Džun-ho Pona, Almodóvarová Bolesť a sláva (Dolor y gloria) či maďarský film Tí, ktorí zostali (Akik maradtak) Barnabása Tótha.
Film, ktorý sa pridržiava Kosińského literárnej predlohy, je vnímaný rozporuplne. Niektorým divákom prekáža zobrazovanie násilia a krutosti, mnohí kritici ho naopak vyzdvihujú práve pre vernosť predlohe a silnú výpoveď. Ocenenia si Pomaľované vtáča už prinieslo z festivalov v Benátkach v Toronte aj v Chicagu.
V kategórii krátky animovaný film sa do užšieho výberu na tohtoročných Oscarov dostal aj český film snímka Dcéra (The Daughter) od Darie Kaščejevovej.
Slávnostná ceremónia odovzdávania cien Filmová akadémia sa uskutoční 9. februára 2020.
— Addmedia
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Vo veku 61 rokov zomrel slovenský grafik a ilustrátor Dušan Kojnok
- Vo veku 89 rokov zomrel peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa
- Porota ceny Anasoft litera zverejnila tohtoročnú desiatku nominovaných titulov
- Vo veku 83 rokov zomrela slovenská poetka a dramaturgička Marianna Grznárová
- Vo veku 90 rokov zomrel slovenský divadelný a filmový herec Štefan Kvietik
- Čína po dvoch rokoch zadržiavania odsúdila taiwanského vydavateľa Li Jen-cheho
- Tatra banka zareagovala na dianie v kultúre a ukončila svoju spoluprácu so SND a SNG
- Spisovateľky zverejnili na Valentína otvorený list politikom a verejným činiteľom
- Tohtoročnú Ceny Nadácie Tatra banky za umenie si prevzala aj autorka Ivana Gibová
- Izraelská polícia podnikla razie v dvoch kníhkupectvách vo východnom Jeruzaleme
- Asociácia ilustrátorov bude bojkotovať Bienále ilustrácií organizované Bibianou
- Zamestnanci Litcentra sa sťažujú na svojho šéfa, ministerke kultúry poslali list