Počas protipandémických opatrení ľudia venovali čítaniu v priemere dvakrát viac času ako v období pred nimi, vyplýva to z prieskumu britskej agentúry Nielsen. Situácia, ktorá pravdepodobne povedie ku globálnej ekonomickej recesii, najviac pomohla sektoru elektronických kníh a mobilných aplikácií.
E-knihy nevyžadujú žiadnu dodatočnú ľudskú interakciu. Žiadne vyskladňovanie, žiadne obmedzenia v doprave či dodržiavaní bezpečnostných opatrení vzdialenosti. „Stačí iba kliknutie, online platba a môžete začať čítať“.
According to our research: 41% of UK adults reading more books at the moment plan to continue this behaviour post-lockdown. pic.twitter.com/G3f3HNiJhG
— Nielsen Book (@NielsenBook) May 27, 2020
Väčšina ľudí má v hlave zoznam kníh, ktoré plánuje čítať „keď bude mať príležitosť“. Príležitosť prišla v marci 2020, keď ľudia zostali izolovaní vo svojich domovoch. Kybernetický priestor sa stal pre knihy životne dôležitým záchranným lanom.
Obchodníkom online „prítomnosť“ poskytla možnosť pokračovať v predaji. Podľa Sky News zaznamenala sieť Waterstones 400-percentný nárast online predaja, zatiaľ čo kníhkupectvá bez elektronického obchodu sa len bezmocne prizerali.
Britskí respondenti v prieskume uviedli, že ich čitateľský vkus sa počas karantény zmenil. Zaujímali sa najviac o krimi romány a thrillery. Dystopické romány boli populárne menej, čo je opačný trend ako pri streamovacích službách, kde bol najväčší záujem o tituly ako Nákaza (Contagion, 2011).
Viac ako 50 percent oslovených uviedlo, že na čítanie mali viac času. Tretina sa vyjadrila, že im knihy poskytli „únik“ z diania v skutočnom svete.
„To, čo ľudia naozaj potrebujú, je ponoriť sa do knihy, ktorá ich vtiahne do svojho sveta a udrží ich pozornosť,“ komentovala situáciu anglická autorka thrillerov Louise Doughtyová s tým, že v časoch, ako je tento, ľudia nevyhnutne nepotrebujú knihu len na to, aby sa zabavili.
Strednodobá budúcnosť vydavateľského a knižného odvetvia v Spojenom kráľovstve je však naďalej nejasná, a pre spisovateľov, vydavateľov a predajcov pravdepodobne nastávajú ťažké časy. Medzinárodná asociácia vydavateľov očakáva, že problémom bude čeliť ešte niekoľko nasledujúcich mesiacov.
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová