Pred mesiacom sa v bratislavskom Divadle Astorka Korzo´90 udeľovala cena za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo Anasoft litera 2024. Oslovili sme známych literátov, aby sa s nami podelili o svoj názor na tohtoročný víťazný titul a zároveň nám a našim čitateľom prezradili, ktoré slovenské literárne diela z ostatných desaťročí pokladajú za zásadné.
Na naše otázky odpovedali literárny vedec Peter Zajac, literárny historik a kritik Vladimír Barborík, spisovateľ a publicista Milo Janáč a spisovateľ, publicista a riaditeľ Slovenského literárneho centra Pavel Sibyla.
Pavel Sibyla
Samozrejme, že mi je tvorba Gibovej známa. Kto sleduje a má rád slovenskú prózu, nemôže si ju nevšimnúť. Myslím si, že Babička je Gibovej doposiaľ najvyzretejšie dielo. V mnohom síce nadväzuje na jej predošlé prózy, no jazyk, téma a autentickosť sú v prípade Babičky na tej vysokej úrovni, že sa Gibovej pri ďalších knihách budú len ťažko prekonávať. Inak, hodno poznamenať, a tiež to čosi hovorí o kvalite Gibovej románu, že takmer každý, kto sa trochu zaujíma o slovenskú literatúru, radil Babičku medzi favoritov Anasoft litery a takmer nikto po oznámení výsledkov nespochybnil, že by si cenu nezaslúžila.
Ktoré diela zo slovenskej prózy, poézie, respektíve publicistiky, pokladáte za zásadné za uplynulých viac ako 30 rokov?
Toto je otázka, o ktorej sa dá diskutovať niekoľko týždňov a konečný zoznam by bol pomerne dlhý. Určite by na ňom nesmel chýbať Pavel Vilikovský v podstate s ktoroukoľvek svojou prózou, ani poetka Mila Haugová. No ak by som mohol spomenúť aj dielo, ktoré vyšlo o čosi málo skôr, ako pred 30 rokmi, tak potom medzi pre mňa zásadné knihy slovenskej literatúry patria Ponickej Lukavické zápisky. Veľmi sa teším, že čoskoro sa dočkáme nového vydania vo vydavateľstve Literárna bašta.
Odpovede Petra Zajaca
Grafika a fotografie: Juraj Starovecky / Anasoft litera