Vo veku 70 rokov zomrel spisovateľ, publicista, redaktor a pedagóg, najvýraznejší predstaviteľ maďarskej literatúry na Slovensku Lajos Grendel. V rokoch 1997-2000 pôsobil ako predseda Slovenského centra PEN. Zároveň zastával funkciu predsedu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska a podpredsedu Csemadoku.
Rodák z Levíc po maturite študoval odbor maďarčina-angličtina na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pred rokom 1989 pôsobil vo vydavateľstve Madách a v rokoch 1990-1992 bol šéfredaktorom mesačníka Irodalmi Szemle.
Patril aj k zakladateľom legendárneho vydavateľstva Kalligram, v ktorom pôsobil aj ako jeho riaditeľ. Zároveň bol šéfredaktorom rovnomenného časopisu, ktorý vychádzal v maďarčine.
Lajos GRENDEL, Hongrois de Slovaquie, s'est éteint mardi à l'âge de 70 ans à Bratislava. Il était content de la récente parution en poche de son roman "Les Cloches d'Einstein". Je n'oublierai jamais nos discussions et nos promenades à Paris. Repose en paix, cher Lajos! ??? pic.twitter.com/4ExKlNIecM
— Ibolya Virág (@ibolya_virag) 19. decembra 2018
Počas Novembra 1989 sa Lajos Grendel politicky angažoval. Patril k zakladateľom Maďarskej nezávislej iniciatívy a od februára do júna 1990 bol aj poslancom vtedajšej Slovenskej národnej rady.
Od roku 1997 aj učil na Katedre maďarského jazyka a literatúry na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Svoje prózy písal Lajos Grendel v maďarskom jazyku. Jeho dvorným prekladateľom do slovenčiny bol Karol Wlachovský. Debutoval v roku 1979 zbierkou poviedok Hütlenek (Neverní). Nasledujúce tri romány Éleslövészet (Ostrá streľba, 1981), Galeri (Odkundesi, 1982) a Ártelek (Odvodeniny, 1985) vyšli v roku 1985 slovenčine v jednej knihe s názvom Odtienené oblomky.
Po roku 1989 vyšli v slovenskom jazyku aj ďalšie jeho prózy: Okno po erotických snoch (1991), Cudná správa z vrcholu sna (1998), zväzok publicistických textov Moja vlasť, Absurdistan (1998) a román Einsteinove zvony (1998).
Fiktívnemu mestu New Hont sa Grendel venoval v románoch U nás doma, v New Honte (2001), Hromadný hrob pri New Honte (1999) a Kráľ Matej v New Honte (2005).
— Új Szó
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová