Pozornosti zástancov takzvanej kultúry rušenia (Cancel culture) neunikla ani postavička Speedyho Gonzalesa, tvrdia že kreslený hrdina podnecuje rasové stereotypy o Mexičanoch. Podnet na zrušenie sa najprv objavil v stĺpčeku denníka New York Times. Aktivisti na sociálnych sieťach sa k nemu rýchlo a ochotne pridali.
Hispánci žijúci v Spojených štátoch, ako aj samotní Mexičania si však obľubeneho Speedyho Gonzalesa opäť po rokoch tvrdo bránia.
I am the voice of Speedy Gonzales in the new Space Jam. Does this mean they are gonna try to cancel Fluffy too? U can’t catch me cancel culture. I’m the fastest mouse in all of Mexico ? pic.twitter.com/Ov4wjO00kM
— G a b r i e l – I g l e s i a s (@fluffyguy) March 7, 2021
„Som hlas Speedyho Gonzalesa,“ napísal na Twitteri jeho dabér Gabriel Iglesias. „Je jasné, že ma kultúra rušenia nemôže chytiť, pretože som najrýchlejšia myš v celom Mexiku,“ dodal.
Speedy Gonzales (Rýchlik Gonzales) z animovanej série Looney Tunes a Merrie Melodies je malá myš s extrémne rýchlymi nohami. Nosí tradičný mexický úbor aj sombrero a rozpráva so silným prízvukom. Aktivisti na sociálnych sieťach tvrdia, že ide o jasný rasizmus.
Ani karikatúrny pôvod postavičky z 50. rokov minulého storočia nezabránil tomu, aby Gonzalesa väčšina Latinskoameričanov prijala za svojho. Pre mnohých z nich sa stal dokonca ikonou. Je totiž nielen rýchly, ale aj bystrý a pohotový.
Bez ohľadu na spoločenské a sociálne postavenie je Gonzalesova popularita na juhoamerickom kontinente neprehliadnuteľná.
„Ako Mexičanka zbožňujem Speedyho Gonzalesa – najrýchlejšiu myš v celom Mexiku, rovnako ako ju miluje moja rodina,“ twitovala herečka Marisol Jaimesová s tým, že nejaký „jedovitý sjw gringo, chce zrušiť Speedyho Gonzalesa len preto, že on ho považuje za nevhodného“.
Kultúra rušenia už niekoľko mesiacov rezonuje v médiách aj na internete. Jej cieľom je z verejného povedomia vymazať známe osoby, ich zásluhy, prácu či tvorbu, kvôli ich názorom alebo pre údajne škodlivý obsah.
— The Washington Times a New York Post
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová