Čo darovať najsčítanejšej krajine sveta ku 100. narodeninám? Pre fínskych politikov a verejnosť bola odpoveď jednoduchá: rozsiahlu a modernú knižnicu, ktorá bude novou „obývačkou národa“, komentuje otvorenie novej Ústrednej knižnice v Helsinkách agentúra AFP.
Okrem takmer 100 000 kníh ponúka knižnica s názvom Oodi verejnosti aj kino, hudobné a multimediálne štúdiá či hacklaby s 3D tlačiarňami.
„Oodi stelesňuje modernú predstavu o tom, čo znamená knižnica,“ hovorí Tommi Laitio, ktorý v Helsinkách pôsobí ako výkonný riaditeľ pre kultúrne záležitosti, knižnice, šport a služby pre mládež. „Je to literárna inštitúcia, ale tiež inštitúcia technologická, hudobná a filmová,“ dodáva.
Thanks for each and every one of you. About 55,000 people visited Oodi during the two opening days. Happy Independence Day for all, and we hope to see you again soon! #oodi #oodihelsinki #congratsoodi ? Daniel Leiviskä pic.twitter.com/UQFdnlIjbl
— Keskustakirjasto Oodi (@oodihelsinki) 6. decembra 2018
Unikátom sú napríklad roboty slúžiace na prepravu kníh. Tie si samy zvolia cestu, vyhýbajú sa ľuďom a nábytku a používajú výťahy. Pre klientov vyzdvihujú v suteréne knihy a vrátené zväzky zase vyložia pri príslušnom regále.
Knižnica, ktorú by malo navštevovať 10 000 ľudí denne, má oddelené priestory pre štúdium, okrem nich však nie je „mlčanlivosť“ pravidlom, ako to býva zvykom.
Aj keď dnes mnohé krajiny obmedzujú svoje knižničné služby, podľa Laitia nebol problém získať podporu politikov a verejnosti pre tento projekt v hodnote 152 miliónov dolárov vďaka tomu, aký význam Fíni knižniciam prikladajú.
V tejto 5,5 miliónovej krajine si ľudia ročne požičajú 68 miliónov kníh. „Knižnice sú v Helsinkách, po dodávkach pitnej vody, druhou najviac hodnotenou verejnoprospešnou službou,“ dodáva Tommi Laitio.
— The Straits Times, Helsingin Sanomat
POZRITE SI ĎALŠIE SPRÁVY
- Britskú literárnu Bookerovu cenu získala anglická spisovateľka Samantha Harveyová
- Francúzsku literárnu Goncourtovu cenu získal alžírsky spisovateľ Kámel Daúd
- Na trnavský Ypsalon zavíta aj britsko-írsky autor a literárny kritik Seán Hewitt
- Cenu Mateja Hrebendu si pražskom Slovenskom dome prevzal Jozef Banáš
- Novým prezidentom slovenského PEN klubu sa stal básnik a esejista Vladimír Skalský
- Vo veku 80 rokov zomrela slovenská teatrologička a prekladateľka Soňa Šimková
- Tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft litera sa stala slovenská autorka Ivana Gibová
- Nobelovu cenu za literatúru získala juhokórejská spisovateľka Kang Hanová
- Inštitút Ladislava Hanusa organizuje esejistickú súťaž svätého Tomáša Morusa
- Súčasná slovenská lyrika v podaní štvorice autorov zaznie v berlínskom Dome poézie
- Riaditeľka Slovenského národného divadla zrušila predstavenie festivalu Drama Queer
- Laureátkou ceny za poéziu Zlatá vlna 2024 sa stala slovenská poetka Mila Haugová